BLOG

14
kw.

Projekt segmentu szeregowca w Przeźmierowie

Skrajna działka w zabudowie szeregowej, niezbyt korzystne usytuowanie względem stron świata.
Dodatkowo w sąsiedztwie niczym nie wyróżniająca się z zakresie estetyki – tradycyjna zabudowa bliźniacza i szeregowa.
Przy tym świadomi inwestorzy, z jasno określonymi oczekiwaniami w zakresie architektury współczesnej.
Powierzchnia przeznaczona pod zabudowę była znacznie większa niż pozostałych budynków w szeregu.
Wynikiem takich warunków była koncepcja domu dwuczłonowego. Continue Reading..

20
gru

Projekt domu z dachem płaskim w Skiereszewie.

Podstawowym wymaganiem inwestora była współczesna bryła domu przekryta dachem płaskim. Działka przeznaczona pod budowę nie była objęta planem miejscowym.
Dzięki temu bazując na nieodległym sąsiedztwie udało się wynegocjować korzystne warunki zabudowy umożliwiające uniknięcie dachu skośnego.
Koncepcja zakłada podział budynku na kilka przenikających się brył zróżnicowanych w zakresie zewnętrznych materiałów wykończeniowych.Continue Reading..

20
paź

Projekt przebudowy domu kostki na poznańskim Świerczewie

Dzielnica Świerczewo położona jest przy południowej części miasta Poznania i stanowi największe skupisko zabudowy jednorodzinnej w tym mieście.
W latach 50 XX wieku podjęto decyzję o zmianie wcześniejszej funkcji terenu. W miejsce poligonu wojskowego powstało osiedle ponad tysiąca domów jednorodzinnych w zabudowie wolno stojącej, bliźniaczej i szeregowej
Zdecydowana większość to budynki przekryte dachami płaskimi, popularnie zwane prl-owskimi kostkami.
Z jednej strony nie wnoszą do architektury osiedla walorów estetycznych z drugiej zaś stanowią wyzwanie dla projektantów podejmujących się przebudowy.Continue Reading..

08
paź

Nietypowy dom z dachem skośnym w Puszczykowie

Realizacja tego projektu okazała się jednym z największych dotychczasowych wyzwań. Przyczyną tego była wyjątkowo niekorzystna działka. Poza niesprzyjąjącym układem względem stron świata, teren tworzyły dwie schodzące się ku sobie skarpy, jedna od frontu w kierunku tyłu działki a druga poprzecznie z boku. Po wielu analizach i koncepcjach wstępnych, w ramach których rozważane były różne wzajemne konfiguracje pomieszczeń lub ich grup powstała finalna wersja. Continue Reading..

11
wrz

Wentylacja grawitacyjna, mechaniczna? – rozwiązania alternatywne

Standardem zapewnienia komfortu w zakresie świeżego powietrza w budynku niezmiennie od setek lat jest wentylacja grawitacyjna.
Jej sprawne działanie jest wynikiem różnicy temperatur powietrza wewnątrz budynku i na zewnątrz, odpowiedniej wysokości komina umożliwiającego stworzenie ciągu oraz zapewnienia kompensacji czyli dopływu powietrza.
Brak spełnienia chociaż jednego z tych warunków sprawia, że system przestaje działać, a tak zdarza się całkiem często.
Przesilenia wiosenne i jesienne, gdy temperatury wewnątrz pomieszczeń są takie jak na zewnątrz, zbyt krótki przewód kominowy (np. nad jedno kondygnacyjnym garażem), czy szczelność budynku podyktowana względami energooszczędności powodują, że stan powietrza w budynku jest nie wystarczający do funkcjonowania człowieka.Continue Reading..

06
wrz

Stacje paliw Nagradowice Krzemlin Kobylniki

Projektowanie stacji paliw w czasie gdy koncerny sieciowe narzucają swoje standardy w zakresie kształtowania architektury rzadko bywa zajęciem ambitnym. Jednak na polu znajomości przepisów techniczno-budowlanych a w szczególności ich interpretacji przez projektantów branżowych, rzeczoznawców, a także przez same urzędy wydające pozwolenia na budowę i odbierające obiekty należy wykazać się nie małą wiedzą.Continue Reading..

02
sie

Nietypowy dom z dachem skośnym w Szreniawie

Autorzy planów miejscowych oraz warunków zabudowy promują architekturę domów jednorodzinnych nawiązującą charakterem do zabudowy historycznej polskich miasteczek i wsi.
Wynikiem tego są zapisy narzucające inwestorom skośne kształty dachów, nierzadko w miejscach gdzie takie układy nie mają kontekstu.
Pogodzenie idei modernistycznej bryły unikając przy tym schematu nowoczesnej stodoły z warunkami narzucającymi dach skośny zaowocowało bardzo nietypową architekturą.Continue Reading..

17
cze

Dom na Umultowie – pozwolenie na budowę.

Projekt domu jednorodzinnego na poznańskim Umultowie uzyskał pozwolenie na budowę. Przed przystąpieniem do budowy pozostaje się jeszcze wyburzyć istniejące ruiny po budynku mieszkalnym oraz przygotować plac budowy.

14
cze

Analiza oświetlenia, nasłonecznienia, zacieniania

Jednym z istotnych przepisów rozporządzenia w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie jest oświetlenie nasłonecznienie budynku.
Zgodnie z rozporządzeniem, pomieszczenie przeznaczone na pobyt ludzi powinno mieć zapewnione oświetlenie dzienne, dostosowane do jego przeznaczenia, kształtu i wielkości. W pomieszczeniu takim stosunek powierzchni okien liczonej w świetle ościeżnic do powierzchni podłogi powinien wynosić 1:8 (lub 1:12 w innym pomieszczeniu, w którym oświetlenie dzienne jest wymagane ze względów na przeznaczenie).

Continue Reading..

13
cze

Budowlany, wykonawczy – na jaki projekt się zdecydować?

Wrażenie jakie robi na nas nowy samochód średniej czy wyższej klasy, nie wiele mówi o jego wartości. W większości przypadków mocniejszy silnik i dodatkowe wyposażenie może podnieść jego cenę nawet  powyżej 100%. Wyposażenia i silnika nie widać z zewnątrz jednak znacząco wpływają one na jakość i komfort jazdy. Zrozumienie dlaczego cena dwóch projektów tego samego budynku może różnić się o 100% nie jest  łatwe w zrozumieniu tym bardziej, że dokumentacja z rysunkami  niezależnie od standardu wygląda dokładnie tak samo.Continue Reading..

© 2001-2023 CONDE — All rights reserved.

projekt i realizacja IGUANA STUDIO