BLOG

13
lis

Projekt strzelnicy w Poznaniu.

Projektowanie strzelnic.
Weryfikacja warunków lokalnych terenu przeznaczonego pod budowę strzelnic, przygotowanie wniosku o warunki zabudowy oraz właściwe zaprojektowanie strzelnicy wymaga znajomości szeregu aktów prawnych oraz posiadania wiedzy dotyczącej ich budowy.
Szczególne znaczenie ma rodzaj planowanej strzelnicy. Wymagania oraz przepisy różnią się w przypadku strzelnic otwartych i zamkniętych.

Warunki dotyczące lokalizacji
Pierwszą decyzją przy planowanej budowy strzelnicy jest wybór odpowiedniego miejsca.
Działka na terenie, której zlokalizowana ma zostać strzelnica powinna mieć odpowiednie wymiary oraz umożliwić jej budowę zgodnie z zapisami planu miejscowego lub decyzji o warunkach zabudowy.
Same wymiary działki uzależnione są od rodzaj strzelnicy – otwarta/zamknięta ale również odległości od budynków przeznaczonych na stały pobyt ludzi. W przypadku strzelnicy zamkniętej nie ma to większego znaczenia jednak przy strzelnicy otwartej zakłada się minimalną odległość od jej granic do zabudowy min. 300m. W praktyce aby zachować dobrosąsiedzkie układy najlepiej strzelnicę planować w terenie niezabudowanym.
W zakresie wymiarów działki pod strzelnicę otwartą należy przyjąć min. wymiar strzelnicy o długości toru 100m i szerokości min. stanowisk po 3m na ok. 110x25m tj. ok. 2750m2. Dodatkowo należy pamiętać o niezbędnym miejscu na parkowanie pojazdów.
Teoretycznie minimalny gabaryt strzelnicy zamkniętej to 3 tory o długości 25m. W praktyce, szczególnie w aspekcie ekonomicznym nakładów i zysku lepiej sprawdzą się strzelnice o minimum 6 torach w układzie 6x25m lub 3x25m i 3x50m.
I tak dla strzelnicy 3x25m minimalny wymiar budynku to 10x43m. a wymiar działki z miejscami postojowymi 25x55m tj. ok. 1400m2.
Dla strzelnicy 6x25m minimalny wymiar budynku 19x43m, a wymiar działki z miejscami postojowymi 35x55m tj. ok. 1900m2.
Dla strzelnicy 4x25m oraz 2x50m minimalny wymiar budynku to 18x70m, a wymiar działki z miejscami postojowymi 31x80m tj. ok. 2500m2.
Oczywiście podane wymiary są szacunkowe, a weryfikacji działki pod kątem planowanej zabudowy powinien dokonać projektant po zapoznaniu się z warunkami lokalnymi w tymi zapisami prawa miejscowego.
W praktyce planując taką inwestycje należy mierzyć się z przedsięwzięciem, dla którego „wygodna” działka pod strzelnicę zakrytą powinna mieć powierzchnię powyżej 3000m2, a pod otwartą powyżej 1ha.
Ponadto należy pamiętać przede wszystkim o zapisach miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dopuszczającego możliwość takiej zabudowy lub wystąpić z wnioskiem o warunki zabudowy do zarządcy gminy.
Działka w przypadku strzelnicy zamkniętej wymaga dostępu do podstawowych mediów tj. prądu i wody, a w przypadku strzelnicy użytkowanej w sezonie zimowym również źródła ciepła.
Budynek, w którym przechowywana jest broń i amunicja powinien być również zaopatrzony w monitoring oraz oświetlenie zewnętrzne.

Podstawa prawna
W zakresie budowy strzelnic komercyjnych nie istnieją przepisy regulujące warunki ich budowy.
Podstawą prawną są zatem:
– ustawa z dnia 7 lipca 1994r. – Prawo budowlane – z późniejszymi zmianami
– ustawa z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym
– rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Dz. u. z dnia 9 czerwca 2022r. poz. 1225
– rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki socjalnej z dnia 26 września 1997r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Ponadto można kierować się nowymi aktami prawnymi:
– rozporządzeniem Ministra Środowisk w sprawie wymagań w zakresie ochrony środowiska dotyczących budowy i użytkowania strzelnic
– rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 4 października 2001r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać strzelnice garnizonowi oraz ich usytuowanie
– rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 marca 2022r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać strzelnice kryte Policji, Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa oraz ich usytuowanie
– rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 marca 2022r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać strzelnice odkryte Policji, Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa oraz ich usytuowanie.

Rodzaje strzelnic
Jak wcześniej wspomniano w ogólnym podziale wyróżniamy strzelnice otwarte i zamknięte inaczej w nomenklaturze zwane strzelnicami odkrytymi i zakrytymi.

Strzelnice otwarte
Otwarte nie wymagają budowy obiektu kubaturowego, z definicji nie są obiektem budowlanym a w konsekwencji nie wymagają pozwolenia na budowę. Nie oznacza to, że nie powinny spełniać wymogów prawa miejscowego. Jeżeli na planowanym pod realizację strzelnicy terenie istnieje MPZP należy zweryfikować jego zapisy.
Strzelnica otwarta poza stanowiskami strzelniczymi oraz torami zakończonymi tarczami wymaga tzw. kulochwytów, a więc urządzeń zabezpieczający obszar wokół strzelnicy przed postrzeleniem i rykoszetami. W praktyce w przypadku strzelnic otwarty stosuje się kulochwyty w postaci pryzm mas ziemnych. Jak podaje podręcznik projektowania architektoniczno-budowlanego Petera Neuferta w przypadku torów o dł. 100m na odcinku pierwszych 2/3 długości toru pryzmy boczne powinny mieć szer. 7,5m brutto natomiast na odcinku ostatniej 1/3 długości toru oraz na zakończeniu toru szer. 6,2m. Ich wysokość to odpowiednio 3,3m i 2,8m.
Oczywiście możliwa jest budowa torów obudowanych ścianami zabezpieczonymi kulochwytami w postaci np. mat gumowych.
Istotna jest wcześniej wspomniana odległość od zabudowań z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi. Ze względów akustycznych odległość od zabudowań sąsiednich powinna wynosić jak różne źródła podają 200-300m. Idealnie planować jest taką inwestycję na terenach niezabudowanych.

Strzelnice zamknięte.
Szacunkowe wymiary strzelnic podane zostały w pkcie opisującym warunki lokalizacji.
Standardem jest budowa strzelnic z częścią ogólnodostępną w tym wiatrołapem lub holem z kurtyną powietrzną, szatnią, węzłem higieniczno-sanitarnym. Odrębnie należy zaplanować sejf na przechowywanie broni i amunicji zwyczajowo w postaci niezależnego pomieszczenia zabezpieczonego przed dostępem osób nieupoważnionych. Głównym pomieszczeniem jest hala strzelnicza z przestrzenią komunikacyjną przed stanowiskami strzelniczymi oraz torami. Ponadto w strzelnicy można zaaranżować pomieszczenia dodatkowe np. miejsce przechowywania środków czystości, pomieszczeniem socjalnym jeśli jest wymagane, punktu opatrunkowego itp.
Szczegółowe wymiary pomieszczeń, dostępność, oświetlenie i ochronę przed hałasem precyzują przepisy odrębne w tym w szczególności wspomniane rozporządzenie w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki oraz ich usytuowanie. Dla hali strzelniczej przyjmuje się minimalną wysokość 3m.
Stanowiska strzeleckie powinny być oddzielone od siebie przesłonami chroniącymi strzelców. Wzdłuż ścian zewnętrznych oraz na zakończeniu torów należy zainstalować kulochwyty. Są to płaszczyzny zabezpieczające przed rykoszetami i wychwytujące nie trafione pociski.

Niezbędnym warunkiem korzystania ze strzelnicy jest odpowiednia wentylacja. Ze względu na gazy powstające w momencie zapłonu oraz konieczność ich odprowadzania na zewnątrz należy zaprojektować i zrealizować układ wentylacji mechanicznej. Krotność wymian obliczana jest indywidualnie w zależności od ilości stanowisk strzeleckich oraz kubatury hali.
Ciekawym rozwiązaniem są modułowe strzelnice taktyczne, które można na etapie projektowania dostosować do indywidualnych potrzeb. Umożliwiają one zmiany aranżacyjne np. dowolny układ ścianek kulochwytów w przestrzeni hali strzelniczej pod ćwiczenia grupowe.

02
paź

Projekt galerii handlowej, usługowej i biurowej

Duże osiedle mieszkaniowe przy trasie z Poznania tuż przed wjazdem do Kalisza. Trudno nie zwrócić na nie uwagi przez wzgląd na charakterystyczne asymetryczne dachy pokryte białą blachą. Ten widok niebawem zostanie częściowo przesłonięty przez realizowany właśnie obiekt handlowo-usługowy z obszerna przestrzenią przeznaczoną na biura. Powstający budynek zamykać będzie całość założenia developerskiego Panorama Park i Panorama Park II. Osiedle składa się z czterech połączonych ze sobą inwestycji, w tym z koloni domów jednorodzinnych, budynków wielorodzinnych ułożonych w kształcie podkowy, kolejnych dziesięciu prostych w formie budynków wielorodzinnych i wspomnianych na początku trójkondygnacyjnych budynków mieszkalnych z białymi dachami. Dwa ostatnie zespoły zaprojektowane wspólnie z arch. Marcinem Lewandowiczem.

Galeria Panorama Park II zaprojektowana została na planie wydłużonego rombu rozciętego po środku pod ukosem. Skosy te wynikają z układu granic działek oraz przechodzącego przez środek kolektora ściekowego i gazowego. To one miały przewodni wpływ na kształt całej bryły. W wyniku rozcięcia budynku na dwie części pomiędzy nimi naturalnie powstał dziedziniec zagospodarowany trójkątnymi gazonami na zieleń. W obrysie gazonów zaprojektowano siedziska oraz pergole dające w upalne dni lekki cień.

Elewacje budynku zdobi powtarzający się rytm profili aluminiowych w formie tzw. żyletek. Funkcjonalnie są one łamaczami światła a estetycznie uprzestrzenniają bryłę. Pasy nad- i podokienne obłożone zostaną blachą falistą o drobnej amplitudzie. Dodatkowo na dachu zaprojektowane zostały cofnięte względem elewacji – ścianki ażurowe z tejże samej blachy jednak z perforacją. Dzięki temu zabiegowi zakryte zostaną urządzenia techniczne na dachu a jednocześnie zachowana zostanie lekkość kubatury. W parterze budynku projekt przewiduje powierzchnie handlowe i usługowe a na piętrze zaprojektowano biura na sprzedaż i wynajem.

 

01
paź

Projekt budynku biurowego w Łojewie.

Prężnie rozwijająca się firma z w podinowrocławskim Łojewie mieści się obecnie w niewielkim budynku administracyjnym oraz pawilonach z płyt warstwowych. Stale zwiększająca się kadra oraz wymogi przestrzenne były głównymi motywatorami do realizacji pełnowymiarowego biurowca.  Ostatecznie lokalizacja została wybrana w sąsiedztwie istniejących już pawilonów z atrakcyjnym otwarciem widokowym na sztuczny zbiornik wodny. Celem projektowym było stworzenie prostej bryły o modernistycznym charakterze spełniającym najbardziej restrykcyjne wymogi pasywności i energooszczędności. Wymagania dotyczące zeroemisyjności i tzw. standardu zeroenergetycznego przy jednocześnie maksymalnym przeszkleniu fasad było nie lada wyzwaniem.

Dwie kondygnacje budynku biurowego zostały zaplanowane na rzutach przesuniętych względem siebie kwadratów. Dzięki temu parter uzyskał naturalne zadaszenie nad wejściem a piętro obszerny taras. Dodatkowy rekreacyjny taras z wyjątkowym widokiem na sztuczne jezioro został zaaranżowany na dachu budynku administracyjnego. Pomieszczenia biurowe, w tym gabinety, sale konferencyjne, recepcja oraz pomieszczenia higieniczno-sanitarne otaczają wewnętrzny hol z centralnie zlokalizowanym w pełni przeszklonym patio.

Żelbetowa konstrukcja w układzie słupowym od zewnątrz przekryta jest okładziną z płyt blachy perforowanej. Pomiędzy pilastrami zamontowana jest ślusarka aluminiowa z bezprofilowym szkleniem. Budynek ogrzewany i chłodzony jest za pomocą pomp ciepła z instalacją chłodzącą opartą na czynniku wodnym. Wysoką wydajność pomp ciepła uzyskano dzięki zanurzeniu instalacji wymiennika na dnie pobliskiego stawu. Zasilanie budynku w tym przede wszystkim pomp ciepła pochodzić będzie ze znajdującej się obok farmy fotowoltaicznej. W celu uzyskania odpowiedniego balansu zysków i strat ciepła na poszczególnych elewacjach zastosowano odpowiednio dobrane pakiety szybowe dobierając odpowiednie parametry przezierności i niezależnie przepuszczalności promieni słonecznych. Dodatkowo w bezpośredniej bliskości obiektu zasadzone zostaną drzewa liściaste chroniące budynek w okresie letnim przed nadmiernym nasłonecznieniem.

01
paź

Projekt domu z zespołem gabinetów stomatologicznych i lekarskich.

Z pozoru banalny i szablonowy temat jakim jest projekt gabinetów stomatologicznych przy domu jednorodzinnym okazał się nietuzinkowym wyzwaniem. Głównie ze względu na wydłużony kształt działki oraz nie małą powierzchnię. Docelowo na półhektarowej parceli zaprojektowany został dom o powierzchni ok.350m2, kryty basen oraz zespół gabinetów stomatologicznych, lekarskich, a także punkt pobrań diagnostyki.
Inwestorzy posiadający już dwie duże praktyki stomatologiczne zdecydowali się na wybudowanie trzeciej tym razem przybudowanej do ich domu jednorodzinnego.
Ze względu na parametry wynikające z warunków zabudowy oraz wspomnianej długiej parceli zaprojektowany został obiekt w charakterze nowoczesnej stodoły. Każda funkcja otrzymała swoją bryłę przekrytą dwuspadowym dachem o niesymetrycznym układzie. Pierwszą część stanowią gabinety stomatologiczne i gabinety lekarskie ze strefą przyjęć pacjenta, a dalej – zaplecze. W ramach części gabinetowej zaplanowano rejestrację z poczekalnią, cztery gabinety stomatologiczne, dwa gabinety internistyczne, rentgen, punkt pobierczy oraz toalety. Zaplecze z aneksem kuchennym, biurem i sterylizatornią znalazło się w obrysie bryły z gabinetami jednak pod innym układem dachu. W dalszej części garaż wielostanowiskowy przesklepiony tarasem dostępnym z domu oraz strychu nad gabinetami. Sam dom jednorodzinny o największej kubaturze znalazł się na trzecim miejscu amfiladowego układu. Na koniec w części ogrodowej zaprojektowany został kryty basen połączony z domem jednorodzinnym galerią z korytarzem. Gradacja wielkości brył od mniejszych ku większym w ujęciu z ulicy pozwala na utrzymanie wrażenia lekkości całego założenia. Dodatkowo duża kubatura stonowana została doborem kolorystyczno-materiałowym.
Jako okładzinę murów i przekrycie dachu zastosowano płytkę włókno-cementową w kolorze zbliżonym do białego. Doświetlenie wnętrz poza stolarką okienną stanowią długie ciagi wykonane z dyli szklanych. Ściany szczytowe, których jest aż osiem przesłonięte będą profilami pionowymi drewnopodobnymi. Kontynuacją będzie projekt wnętrz gabinetów stomatologicznych, projekt wnętrz gabinetów lekarskich oraz projekt wnętrz domu jednorodzinnego.
W obecnym stanie datowanym na październik 2024r. inwestorzy zrealizowali prace murowe do poziomu stropów nad parterem. Planowane zakończenie budowy w roku 2026.

 

14
kw.

Projekt segmentu szeregowca w Przeźmierowie

Skrajna działka w zabudowie szeregowej, niezbyt korzystne usytuowanie względem stron świata.
Dodatkowo w sąsiedztwie niczym nie wyróżniająca się z zakresie estetyki – tradycyjna zabudowa bliźniacza i szeregowa.
Przy tym świadomi inwestorzy, z jasno określonymi oczekiwaniami w zakresie architektury współczesnej.
Powierzchnia przeznaczona pod zabudowę była znacznie większa niż pozostałych budynków w szeregu.
Wynikiem takich warunków była koncepcja domu dwuczłonowego. Continue Reading..

20
gru

Projekt domu z dachem płaskim w Skiereszewie.

Podstawowym wymaganiem inwestora była współczesna bryła domu przekryta dachem płaskim. Działka przeznaczona pod budowę nie była objęta planem miejscowym.
Dzięki temu bazując na nieodległym sąsiedztwie udało się wynegocjować korzystne warunki zabudowy umożliwiające uniknięcie dachu skośnego.
Koncepcja zakłada podział budynku na kilka przenikających się brył zróżnicowanych w zakresie zewnętrznych materiałów wykończeniowych.Continue Reading..

20
paź

Projekt przebudowy domu kostki na poznańskim Świerczewie

Dzielnica Świerczewo położona jest przy południowej części miasta Poznania i stanowi największe skupisko zabudowy jednorodzinnej w tym mieście.
W latach 50 XX wieku podjęto decyzję o zmianie wcześniejszej funkcji terenu. W miejsce poligonu wojskowego powstało osiedle ponad tysiąca domów jednorodzinnych w zabudowie wolno stojącej, bliźniaczej i szeregowej
Zdecydowana większość to budynki przekryte dachami płaskimi, popularnie zwane prl-owskimi kostkami.
Z jednej strony nie wnoszą do architektury osiedla walorów estetycznych z drugiej zaś stanowią wyzwanie dla projektantów podejmujących się przebudowy.Continue Reading..

08
paź

Nietypowy dom z dachem skośnym w Puszczykowie

Realizacja tego projektu okazała się jednym z największych dotychczasowych wyzwań. Przyczyną tego była wyjątkowo niekorzystna działka. Poza niesprzyjąjącym układem względem stron świata, teren tworzyły dwie schodzące się ku sobie skarpy, jedna od frontu w kierunku tyłu działki a druga poprzecznie z boku. Po wielu analizach i koncepcjach wstępnych, w ramach których rozważane były różne wzajemne konfiguracje pomieszczeń lub ich grup powstała finalna wersja. Continue Reading..

11
wrz

Wentylacja grawitacyjna, mechaniczna? – rozwiązania alternatywne

Standardem zapewnienia komfortu w zakresie świeżego powietrza w budynku niezmiennie od setek lat jest wentylacja grawitacyjna.
Jej sprawne działanie jest wynikiem różnicy temperatur powietrza wewnątrz budynku i na zewnątrz, odpowiedniej wysokości komina umożliwiającego stworzenie ciągu oraz zapewnienia kompensacji czyli dopływu powietrza.
Brak spełnienia chociaż jednego z tych warunków sprawia, że system przestaje działać, a tak zdarza się całkiem często.
Przesilenia wiosenne i jesienne, gdy temperatury wewnątrz pomieszczeń są takie jak na zewnątrz, zbyt krótki przewód kominowy (np. nad jedno kondygnacyjnym garażem), czy szczelność budynku podyktowana względami energooszczędności powodują, że stan powietrza w budynku jest nie wystarczający do funkcjonowania człowieka.Continue Reading..

06
wrz

Stacje paliw Nagradowice Krzemlin Kobylniki

Projektowanie stacji paliw w czasie gdy koncerny sieciowe narzucają swoje standardy w zakresie kształtowania architektury rzadko bywa zajęciem ambitnym. Jednak na polu znajomości przepisów techniczno-budowlanych a w szczególności ich interpretacji przez projektantów branżowych, rzeczoznawców, a także przez same urzędy wydające pozwolenia na budowę i odbierające obiekty należy wykazać się nie małą wiedzą.Continue Reading..

© 2001-2024 CONDE — All rights reserved.

projekt i realizacja IGUANA STUDIO