Modernizacja kostki z lat 50. – nowe życie budynków na Świerczewie
Dzielnica Świerczewo położona jest w południowej części Poznania i stanowi największe skupisko zabudowy jednorodzinnej w mieście. W latach 50. XX wieku podjęto decyzję o zmianie wcześniejszej funkcji tego terenu – w miejscu dawnego poligonu wojskowego powstało osiedle ponad tysiąca domów w zabudowie wolno stojącej, bliźniaczej i szeregowej.
Zdecydowaną większość zabudowy stanowią budynki przekryte dachami płaskimi – tzw. kostki z epoki PRL. Choć architektonicznie nie wnoszą większych walorów estetycznych, to ich modernizacja stanowi wyzwanie projektowe.
Założenia przebudowy i nowe funkcje
Modernizowany budynek składa się z dwóch podpiwniczonych lokali mieszkalnych, z osobnymi wejściami od strony ogrodu. Projekt nie zakłada zmiany funkcji – piwnica zostaje przeznaczona na działalność zawodową inwestora, natomiast parter i piętro zachowują funkcje mieszkalne.
W układzie pomieszczeń wprowadzono drobne korekty, z których najważniejszą jest dobudowa mniejszej bryły od strony ogrodu. Umożliwiło to uporządkowanie stref wejściowych oraz powiększenie piętra o dodatkową sypialnię.
Detal jako element nowoczesności
Bryła budynku zachowuje swój pierwotny, kostkowy charakter. Zmiany koncentrują się na estetyce detalu. Od strony ogrodu zaprojektowano duże przeszklenia w strefie dziennej oraz nowe wyjście na balkon i przemyślaną strefę wejściową.
Wysoki cokół piwnicy, wystający ponad poziom terenu, został przesłonięty fasadą z rytmicznie powtarzających się pionowych lameli. Ten motyw kontynuowany jest także w zaprojektowanych płycinach przyokiennych.
W projekcie wykorzystano również beton architektoniczny, zastosowany przy realizacji płyty balkonowej, schodów wejściowych oraz frontowego ogrodzenia działki.
Powierzchnia działki: 733,97 m2
Powierzchnia zabudowy: 131,68 m2
Powierzchnia całkowita: 382,42 m2
Powierzchnia użytkowa: 262,80 m2
Termin realizacji: 2021–2022